سوالات متداول

آیلتس مخفف واژگان International English Language Testing System به معنی سامانه جهانی آزمون زبان انگلیسی است. این آزمون یکی از معتبرترین آزمون ها است. 

این آزمون شامل ۴ بخش است که مهارت های شنیداری (Listening)، خوانداری (Reading)، نوشتاری (Writing) و گفتاری (Speaking) مورد ارزیابی قرار گرفته می شود.

از آنجایی که آزمون آیلتس یک آزمون بین المللی است به همین علت مورد پذیرش اکثر دانشگاه ها و مراکز آموزشی جهان است. لازم به ذکر است که در کشورهایی نظیر بریتانیا، افریقای جنوبی و استرالیا این تنها آزمون معتبر برای تحصیل و اقامت است.

گواهی این آزمون بین المللی تا دو سال معتبر است.

در آزمون های اصلی آیلتس مهارت های Listening, Reading و Writing در یک روز انجام می شود و پارت Speaking می تواند ۷ روز بعد و یا ۷ روز قبل برگزار گردد.همچنین در مراکز آزمون کشورهای همسایه برای فراهم آوردن راحتی و آسایش متقاضیان آزمون شفاهی در همان روز امتحان کتبی یا نهایتا فردای آن روز هماهنگ می گردد.

بله – امتحان آیلتـس یک امتحان بین المللی می­باشد و در امتحان شفاهی اکثر ممتحن ها به لهجه بریتانیایی یا استرالیایی صحبت می­کنند ولی داوطلبیـن می­توانند به لهجـه آمریکایی یا بریتانیایی صحبت کنند (به کار بردن هر دو لهجه با هم توصیـه نمی­شود).

خیـر- بین بخش­های مختلف امتحان کتبـی استراحت وجود ندارد.

همه آنها با هم و طی مدت زمان 2 ساعت و چهـل دقیقه انجام می­گردد. بنابراین قبل از آزمـون به اندازه کافی غـذا میل فرماییـد.

برای امتحان Writing می­توانید از مـداد یا خـودکار استفاده کنید ولی برای امتحـان Listening  و Reading  حتماً باید از مـداد استفاده کنید (بهمـراه داشتـن پاک­کن فرامـوش نشـود)

شما می­توانید تا هرچندبار که مایل هستید در امتحان آیلتـس شرکت کنید.(محدودیت وجود ندارد)

خیـر- در هیچکدام از امتحانات آیلتس (حتی Speaking) نمی­ توان از ساعت مچی استفاده کرد.

یک ساعت روی دیوار سالن امتحان وجود دارد که می­ توانید زمان خود را چک نمایید.

نتایج 13 روز بعد از امتحان به شما فرستاده می­شود. شما می­توانید نتایج خود را به صورت آنلاین و پیام کوتاه دریافت نمائید(گاهی اوقات ممکن است نتایج با تأخیر بعد از 13 روز اعلام گردد).

شما می­توانید کارنامه­ای که در آن نمرات بالاتری کسب کرده­اید را ارائه دهید(تا زمانی که اعتبار دارد)

بلـه- با پرداخت هزینه مربوطه این امر میسر می باشد.
چنانچه نتیجه قبلی اعلام شده تغییر نماید و نمره شما بالاتر رود هزینه پرداخت شده به شما باز   می­گردد.

6 هفته بعد از امتحان شما برای اعتراض زمان دارید آزمون شما توسط یک ممتحـن دیگر تصحیح خواهد شد.

 اعلام جواب اعتراض حدود 6 الی 8 هفته زمان می برد.

آزمـون Listening 40 دقیقه زمـان می­ بـرد، که 30 دقیقه مربوط به خود آزمون و 10 دقیقـه مربوط به انتقال جواب به برگه جوابیه می باشد.

امتحان Reading یک ساعت زمان می­ برد و شروع آن دقیقـاً بعد از امتحـان Listening می­ باشـد، زمـان اضافه برای انتقـال جواب از برگه سـوال بـهجوابیـه به شما داده نمی ­شـود.

آزمـون Writing یک ساعت زمان می ­برد که 20 دقیقـه مـربـوط به Task 1 و 40 دقیقـه مربـوط به Task 2 می­ باشـد.

آزمـون Speaking شامـل سـه­ بخش مـی­ باشـد، یک­ بخش ­مصاحبـه، یک ­بخش Cuecard  و یک­ بخش بحث با ممتحـن می­باشـد.

در این آزمـون 4 بخش وجـود دارد، بخش ­اول و دوم در مـورد مسائـل اجتمـاعی می­ باشـد، در حالیـکه بخش­ سـوم و چهـارم آکادمیـک می­ باشـد.

آزمـون Reading  شامل سـه­ متن برای هر دو امتحـانآکادمیـک و جنـرال می ­باشـد.

دوبخش-Task 1 برای آزمـون آکادمیک بخش ­تحلیلی و برای آزمـون جنـرال بخش­ نامـه ­نگاری می ­باشـد، Task 2 برای هـردو آزمـون مقاله ­نویسـی می­ باشـد.

 این آزمون حـدود 14 - 11 دقیقـه طول می ­کشد؛

بخش اول: 5 -4 دقیقـه

بخش دوم: 4 -3 دقیقـه

بخش سوم: 5 4 دقیقـه 

تنهـا یک تست برای همـه افـراد پخش می­ شـود.

خیـر- آزمون Reading دو نوع دارد، آکادمیک و جنرال.

قبل آزمون، متقاضی می­ بایست تصمیم بگیرد که در کدام آزمون شرکت نماید.

این قضیه برای آزمون Writing نیز صادق می ­باشد.

این آزمـون کلاً یک سـاعت زمـان می­بـرد، که بیست دقیقـه صـرف Task 1 و چهـل دقیقـه صـرف Task 2 می­ گـردد.

امتحـان Speaking توسط ممتحن آیلتـس از شما به صورت حضوری گرفته می­ شود و هیچگونه امکانی برای تست متقاضیان از طریق کامپیوتر وجود ندارد.

آزمـون Listening، 4 بخش­ دارد که هر بخش شامـل 10 سـوال مـی ­باشـد، بطـور کامـل 40 سـوال در ایـن آزمـون وجـود دارد.

متن ­های آزمـونReading آکادمیک طولانی می­ باشند. این متن ­ها معمولاً از کتاب­ ها، مجلات و روزنامه­ ها گرفته می ­شوند.

این آزمون معمولاً شامل لغات آکادمیک، نمودار، نقشه، تصـویر و ... می­ باشد.

در بخش آکادمیـک، در Task1، نمودار، گراف، نقشه، جدول ... ارائه می­ گردد که متقاضیـان می­ بایست گـزارش آکادمیـک براسـاس تحلیـل آن نمـودار بنـویسند، امـا در بخش جنـرال در Task1  متقاضیـان می­ بـایست نـامـه ­ای براسـاس نوع نامـه خواستـه شـده بنویسند.

Task2 برای متقاضیـان آزمـون جنـرال و آکادمیـک یکسـان می­ باشـد که می ­بایست براسـاس موضوع داده شده مقاله نوشتـه شـود.

در آزمـون Speaking، گرامر، لغت، روان­ بودن و تلفظ ارزیابـی می­ گردد. هر کدام از این چهار بخش 25 درصد نمره Speaking را تشکیل می­دهد.

متقاضیان تنها یک بار فرصت گوش کردن به فایل صوتی را دارند، بنابرایـن حتمـاً دقت کافی را در خوانـدن سـوالات به کار برید تا بتوانیـد تمرکـز لازمه را در زمان پخش Listening داشته باشیـد.

در آزمـون Reading، 40 سـوال وجـود دارد.

متقاضیان می­ بایست پیش­نویس و یادداشت­ های موردنیاز را روی صفحه سؤال بنویسند، معمولاً در آزمون برگه اضافی داده نمی ­شود.

برای نمـره­ های 6 به بالا به علت اینکه روان­ بودن صحبت شما مقیـاس مهمی جهت ارزیابی می­ باشد، به ممتحن خود با دادن جواب­ های بلند نشان می ­دهید که قادر به صحبت­ کردن روان و سلیس می­ باشید.

شما در پایان آزمون Listening، 10 دقیقه زمان دارید تا جواب ­های خـود را به برگه جوابیـه انتقال دهیـد.

پیشنهـاد می­ گردد حتمـاً قبل از شـرکت در آزمـون چگونگی استفـاده از برگه جوابیـه را تمـرین نمائید.

هر جـواب درست یک نمـره دارد. جواب­ ها نمره منفـی ندارد.  سیستم نمره ­دهی آزمون Reading آکادمیک و جنرال باهم تفاوت دارد.

پیشنهاد می­ گردد 20 دقیقـه ابتدایی آزمون را صرف نوشتن Task 1 نمائید، البته اگر تمایل به نوشتن Task 2 دارید، انتخاب با شمـاست.

آنچـه برای شما بهتر جواب می­ دهد را انجام دهیـد.

در بخش اول حدود 12 سوال پرسیده می ­شود (که براساس سه موضوع مختلف می­ باشد)، در بخش دوم (CueCard) یک موضوع داده می­ شود و شما 2 دقیقه درباره آن موضوع صحبت می­ نمایید و در بخش سوم حدود 5 سـوال (و شاید بیشتر) پرسیده می­شود.

سعی کنید جواب­ های شما طولانی کامل باشد.

بلـه شما مي ­توانيد روي برگه سوال هـرچـه مي ­خواهيد يادداشت كنيد، زير كلمات خط بكشيد و در انتها فقط جواب را به برگه جوابيه انتقال دهيد.

خيـر- نمـره ­اي از شما كسـر نمي­ گـردد، بنابراين هيچ سـوالي را بدون جواب نگذاريد، حدس خود را ( چه غلط چه درست) بنويسيد.

خيـر- نيـازى به اين فضـا نمی­باشـد، اما پيشنهاد مىگردد بيـن پاراگـراف­هاى شما يك خط فاصله باشد تا ممتحن به سادگى پاراگراف ­هاى شما را تشخيص دهد.

در بخش Cuecard، شما باید بین 1 تا 2 دقیقه صحبت نمایید. پیشنهاد می­ گردد که برای صحبت بین 2-5/1 دقیقه هدف­ گذاری نمایید تا سطح قابل قبولی از توانایی شما در روان صحبت­ کـردن ارائه گردد، چنانچه برای بخش Speaking اعتماد به نفس لازمه را ندارید زیاد سعی نکنید طولانی صحبت کنید کمی بیشتر از 1 دقیقه کافی است.

خیـر- شمـا می­توانید یادداشتی­های خود را روی برگه سـوال بنویسیـد.

خيـر- زمان اضافي داده نمي­ شود، شما مي­ بايست مستقيماً جواب­ هاي مربوطه را در برگـه جواب در همان مدت زمانِ يك ساعتِ آزمـون وارد نماييـد.

شما مي ­توانيد از هر كدام از اين دو املاء استفاده نماييد، منتهـا نبايست هر دو را با هم به كار بـُرد، شما مجاز به استفاده يكي از آنها مي ­باشيد.

خيـر- ممتحن به دقت زمان شما را كنترل مي­ نمايد، و چنانچه دو دقيقه وقت شما به پايان برسد، صحبت شما را قطع كرده و سوالات بخش بعدي را از شما مي ­پرسد.

در آزمون Listening و Reading شما حتماً باید با مداد بنویسید، بنابراین حتمـاً با خود پاک­کـن به همـراه داشته باشیـد، اما در آزمون Writing می توانید هم از خودکار و هم مـداد استفاده نمائیـد.

پيشنهـاد مي­ گردد بيست دقيقه به هر متـن اختصـاص دهيد، و به دقت گذشت زمـان را زيرنظر داشته باشيد، حواستان باشد كه مدت زمان كوتاهي براي متن سوم باقي نماند.

انـواع متفـاوتي وجود دارد، مانند تحليـل نمـودارهاي ميله­ اي، نمـودارهاي خطـي، نمودارهاي دايـره­ اي، جـدول، دياگـرام، نقشـه و ....

خيـر- ممتحـن به شما يك برگه خواهد داد كه شامل يك موضوع و سوالات مربوطـه ميباشـد.

شما هميشه دقت كنيد سؤال از شما چه مي­ خواهد، مثلاً اگر ذكر شد Choose a letter، شما فقط گزينه را وارد كنيد.

بلـه- شما مجاز هستيد روي تمامي قسمت هاي برگه سؤالات يادداشت كنيد، زير كلمات خط بكشيـد، فقط برگه جوابيـه شما تصحيح مي­ گردد، در واقـع توصيـه مي­ گردد كه در برگـه سـوال نت برداريـد و خط بكشيـد، چـون در پيدا كردن جواب بسيـار سودمنـد خواهـد بود.

يك سـوم نمـره Writing مربـوط به بخش Task1 و دو سـوم مربـوط به بخش Task2 می­ باشـد.

خيـر- شما حتما بايد راجع همان موضوعي كه داده شد صحبت نماييـد.

آزمون آيلتـس يك آزمون بين­ المللي است، لذا شما انواع مختلف لهجه ­ها را خواهيد شنيد، البته پايه آزمـون، لهجه بريتانيـايي مي­ باشد، اما پيشنهاد مي­ گردد قبل از آزمـون به همـه لهجه ­ها گوش كنيد و آماده باشيد.

بلـه- هيچ مشكلي وجود ندارد، در واقع نوشتن تمام كلمات به حروف بزرگ،خواندن جواب ­هاي شما را براي ممتحن آسان­تَر مي نمايـد.

تفـاوت آزمـون Writing در آزمـون جنـرال و آكادميـك در بخش Task 1 مي­ باشـد. در آزمـون جنـرال، متقاضيـان به نامـهنگاري و در آزمـون آكادميك به تحليل نمـودار و... مي­ پردازنـد.

بخش اول مانند مصـاحبه می­ باشـد. ممتحن از شما سـوالات رایجی درباره زندگی و کشور و ... می­ پرسد، بخش سوم مانند بحث و گفتگو می­ باشد. ممتحن از شما سوالاتی درباره مسائل دنیا و مشکلات رایج و ... می­ پرسد که در واقع پیچیده­ تر می­ باشد. در بخش سوم جواب هایشما می­ بایست طولانی تر و با جزئیات بیشتر باشد.

وقتی عبارت  No more than two words and/or a number را در سوال دیدید یعنی شما می­توانید دو لغت و یک عدد بنویسید(مثلاً “26 local men”) یا می­توانید فقط یک عدد بنویسید( مثلاً “26”)، همچنین می­توانید یک لغت و یک عدد بنویسید( مثلاً “26 men”)، اما نمی­توانید بیشتر از دو لغت و یک عدد بنویسید (مثلاً "26 local men on the farm").

خیـر- سعی کنید به استفاده از مـداد و خط کشیدن زیر نکات کلیـدی در آزمـون ریدینـگ عادت کنید.

شما می­ بایست زمان خود را مدیـریت کنید، اما شدیداً پیشنهاد می­ گردد که بیشتر از ۲۰ دقیقـه برای Task 1 زمـان نگـذارید.

تمامی حقوق این سامانه برای آیلتس ملل محفوظ است | تولید ۱۳۹۷